Mlýnek obsahuje dva keramické mlecí kameny, které se otáčí opačným směrem. Kameny mezi sebou drtí kávová zrna. Existují ještě tříštivé mlýnky, ty však nejsou vhodné pro mletí kávy. Mlýnky s kameny mají tři hlavní výhody:

  1. Melou rovnoměrně - oproti tříštivým mlýnkům, které kávu nemelou, ale sekají pomocí tříštivých nožů, je káva namleta rovnoměrně. Každé smítko kávy je stejně velké. Různě velké kousky kávy by se při vaření extrahovaly nerovnoměrně. Káva by byla málo výrazné chuti a nahořklá. Nejmenší částečky navíc často ucpávají kávovar.
  2. Nepřepalují kávu - kameny se otáčí pomalu, takže se zrna v mlýnku nezahřívají. To je důležité, protože jinak by se z kávy vytrácelo aroma a chuť. Přepálená káva zanechává hořkou pachuť na jazyku. Může také mírně zapáchat po spáleném dřevě.
  3. Umožňují nastavit jemnost mletí - vzdálenost mezi kameny určuje hrubost mletí. Čím jsou kameny blíže k sobě, tím menší je mezi nimi mezera a tím jemnější je také namletá káva. Jemně namletá káva se hodí na espresso. Ta nejjemnější, označovaná jako pudr, se používá pro přípravu turecké kávy. Naopak čím dál jsou kameny od sebe, tím větší jsou mezery a tím hrubší je káva. Nejhrubší káva se připravuje ve french pressu.

Mlýnek s keramickými mlecími kameny

Připravili jsme pro Vás recenze keramických ručních mlýnků na kávu:


Ruční mlýnek Hario Mini Mill Slim

Ruční mlýnek Hario Mini Mill Slim

Co je malé, to je milé. O tomto kafemlýnku to platí dvojnásob. Malý ruční mlýnek Hario Mini Mill Slim padne přesně do ruky! Kombinace černého těla a průhledného zásobníku působí moderním, téměř až chladným, designem, který se rozhodně nebudeme stydět vystavit ve své kuchyni.

Ruční mlýnek na kávu Hario Canister C CMHC-4C

Ruční mlýnek na kávu Hario Canister C CMHC-4C

Pokud si potrpíte nejen na vynikající chuti, ale také na rituálu přípravy kávy, je unikátní ruční mlýnek Hario Canister určen právě pro Vás.

Ruční mlýnek na kávu Hario Skerton

Ruční mlýnek na kávu Hario Skerton

Velmi kvalitní mletí a působivý skleněný design, takový je ruční mlýnek Hario Skerton. Výrobcem tohoto přístroje není nikdo jiný, než japonská firma Hario, která si kvalitou svých produktů vydobyla zvučné jméno v kávovém světě.


Recenze

Keramický mlýnek na kávu je velmi dobrou volbou. V současné chvíli neexistuje lepší mechanismus mletí. Pokud si stále nejste jisti, jaký mlýnek je pro Vás vhodný, určitě si přečtěte jak vybrat mlýnek?