Jak správně používat Moka konvičku pro přípravu kávy?

Káva je pro mnohé z nás každodenní rituál, který nás vede do dalšího pracovního dne. Abychom si užili maximální chuť a aroma našeho oblíbeného nápoje, je důležité používat správnou techniku a nástroje. Jedním z nejoblíbenějších způsobů vaření kávy je použití Moka konvičky. Pokud se s touto metodou teprve seznamujete, nebo chcete zlepšit své dovednosti, máme pro vás několik užitečných tipů a triků, jak správně používat Moka konvičku pro přípravu dokonalé kávy.

1. „Malý, ale mocný: Moka konvička pro dokonalou kávu“

Máte rádi kávu? A chcete si ji užít v plné chuti i doma? Máme tu pro vás recept na dokonalou kávu. Stačí použít malou, ale mocnou Moka konvičku.

Tento italský nástroj je ideální pro přípravu silného espressa, který je plný aroma a chuti. Díky malému objemu připravíte kávu rychle a jednoduše, aniž byste potřebovali drahé a složité kávovary. Není tedy divu, že se Moka konvička stává stále populárnější volbou pro milovníky kávy po celém světě.

 • Použijte kvalitní kávu s jemným a křehkým aroma.
 • Dejte pozor na množství kávy. Nesmíte ji do konvičky přelévat, ale ani ji nepoužít málo. Ideální množství je 7 gramů na jednu šálek vody.
 • Použijte čistou a studenou vodu. Voda nesmí být vařící, jinak zkazíte chuť a aroma kávy.

Pro přípravu kávy pomocí Moka konvičky je potřeba trochu cviku a trpělivosti, ale výsledek stojí za to. Zkuste to a uvidíte sami, že si doma můžete vychutnat dokonalou italskou kávu.

2. „Krok za krokem: jak připravit kávu s Moka konvičkou“

Pro správnou přípravu kávy s Moka konvičkou budete potřebovat několik kroků:

 • Zaplnit spodní nádobu kořeněnou vodou do úrovně ventilu. Voda by měla být studená a nikdy horká.
 • Vložit horní nádobu Moka konvičky, do které se nasype mletá káva. Když se káva naplní až ke krajům, jemně ji utřít dlaní a zbavit se dalšího mletí, které vytvoří vrstvu mezi spodní a horní nádobou.
 • Připevnit vrchní část konvičky k dolní části konvičky. Následně ji vsadit na sporák a zapnout ohřev!
 • Káva by měla proudit na horní nádobu a vyplňovat ji. Je důležité pozorovat, zda se neutrácí voda a ani se nedostává moc do dolní nádoby s vodou.
 • Když káva přestane téci, sundat konvičku z ohně a nechat kávu chvíli odpočinout. Pak ji můžete nalít do své oblíbené šálku.

Není třeba se bát, že vás tato metoda přípravy kávy odradí. Naopak, s trochou trpělivosti a přesnosti si můžete dopřát skvělý šálek italského espresso. Zkuste tuto úžasnou zkušenost a uvidíte, že Moka konvička bude vaším oblíbeným pomocníkem pro stvoření chutných kávových nápojů.

3. „Začátečníci pozor: časté chyby při používání Moka konvičky“

Někteří lidé se mohou cítit při používání Moka konvičky nesmírně zmateni a mohou si dopustit některé časté chyby. Tyto chyby mohou být snadno předejít, pokud víte, na co si dávat pozor. Zde je několik chyb, které lidské chyby při používání Moka konvičky se často dopouští:

 • Přetečení kávy – Snažte se neplnit více kávy do konvičky, než co je potřeba. Přeplnění konvičky povede k tomu, že se kávová hmota bude přetékat a rozlijí se vám po sporáku.
 • Stlačení kávy – Není dobrý nápad stlačit kávu do konvičky, protože tím můžete zrychlit tok vody přes kávovou hmotu a způsobit špatnou chuť. Pokud tlačítko stisknete příliš pevně, můžete způsobit, že voda bude procházet příliš rychle a káva se bude vařit špatně.

Pokud chcete užít si opravdu výtečnou kávu, musíte si dát pozor na tyto chyby. Pokud se budete držet tohoto jednoduchého návodu, bude vaše káva vynikající. Moka konvička je úžasný nástroj, ale vyžaduje trochu cviku a zkušeností, aby byla správně použita.

 • Množství vody – Hodnota, která se doporučuje pro naplnění kávového džbánku, musí být zhruba 75% objemu konvičky. Pokud naplníte džbánek vodou úplně, bude káva velmi řídká a pokud se kvůli nedostatku vody káva nesprávně vaří, můžete způsobit klacky v kole a zhoršit chuť.
 • Použití studené nebo příliš horké vody – Důležité je správné zahřátí vody, aby byla káva pěkně teplá. Pokud je voda příliš chladná, nedosáhnete dostatečného výkonu a ucpete kávovou hmotu. Na druhou stranu příliš horká voda může zničit jemné aroma kávy.

4. „Tipy a triky pro opravdové kávové nadšence s Moka konvičkou

Začněme tím, že je důležité si uvědomit, že Moka konvička není obyčejný kávovar a proto je potřeba se na ni přizpůsobit. Pokud ji správně použijete, tak získáte lahodnou a silnou kávu, která vás rozhodně nezklame.

:

 • Používejte vždy sveží kávu. Čerstvá káva má nejlepší chuť a aroma.
 • Nenaplňujte konvičku úplně a zbývající prostor nechte prázdný, aby voda měla dostatek prostoru na rozšíření a nezačala stříkat.
 • Dávkování kávy je také důležité, záleží na velikosti konvičky a množství kávy, kterou máte v plánu uvařit. Zpravidla se používá měřítko 7 gramů kávy na každých 100 ml vody.

Dalším trikem je, abyste nikdy nezacházeli s Moka konvičkou jako s obyčejným kávovarem. Je nutné ji pravidelně čistit a udržovat v dobrém stavu. Umyjte ji vždy po každém použití. Pokud máte starší konvičku, tak ji můžete vypálet a tím odstranit zbytky oleje či kávy, které se v ní mohou usazovat.

Moka konvička je malý skvost, který dokáže vyrobit lahodnou kávu pro vás i vaše hosty. Pokud ji budete používat správně a s láskou, tak získáte kávu, na kterou nezapomenete. Zkuste naše tipy a uvidíte, jak jednoduché to vlastně je. A tak jsme nyní došli až na konec naší cesty Moka konvičkou. Doufáme, že jsme byli schopni vám poskytnout užitečné informace o správném používání této jedinečné kávové pomůcky. Jak jsme si ukázali, příprava kávy pomocí Moka konvičky může být jednoduchá a zároveň velmi chutná. Nyní je na vás, abyste si tuto techniku osvojili a začali si užívat skvělou chuť domácí kávy. Ať už si vychutnáváte svou šálkovou dávku kávy v práci nebo doma, Moka konvička vám rozhodně může pomoci dosáhnout perfektní chuťové zážitky. A pokud se budete držet našich rad, získáte nejen skvělou kávu, ale také ještě větší radost z přípravy. A také si budete zcela jisti, že se nikdy neobejdete bez svého milovaného Moka konvičky.

Podobné příspěvky