Jak si připravit tradiční tureckou kávu pomocí džezvy?

Zapomeňte na své obvyklé papírové kávové šálky a zapojte se do nezapomenutelného zážitku, který vám nabízí tradiční turecká káva připravená pomocí džezvy. Tahle káva je známá po celém světě pro svůj unikátní konec, který ochutnáte na samém dně šálku. S podrobnými kroky, jak si kávu správně připravit, již nebudete muset cestovat do Turecka, abyste si dopřáli tento vychytaný nápoj. Připravte se na cestu tisíciletou historií a odhalte tajemství, jak připravit tradiční tureckou kávu jako profesionál pomocí džezvy.

1. Kávová zvěř: Jak si připravit tureckou kávu pomocí džezvy

Turecká káva, známá také jako “dukáto”, je hustá káva připravená v džezvě. Je oblíbená v Turecku a v zemích, kde se traduje vliv této kávy. Tato káva má silnou chuť a dá se připravit doma, pokud víte, jak na to. Pokud chcete ochutnat lahodnou tureckou kávu doma, postupujte následujícím způsobem:

 • Začněte mletím kávy, dokud nedostane jemnost prachu.
 • Džezvu naplňte 1/3 horkou vodou a ponechte ji na nízkém ohni.
 • Položte dva lžičky vaší oblíbené turecké kávy do džezvy a nechte ji chvíli méně než minutu počkat na vodě, aby káva mohla absorbují vodu a zvětšit se.
 • Poté přidejte cukr (podle vkusu) do kávy a vše rozmíchejte.
 • Zvyšte teplotu až na střední stupeň a nechte kávu vařit a vytvořit krémovou pěnu.
 • Kávu umístěte do šálků pomocí čajové konvice.

Turecká káva se nejlépe podává bez dezertu, horké mléko je nejpoužívanější nápoj a zvyšuje chutě turecké kávy. Poznáte to po barvě. Všechna káva se dá označit, ale dodání dávky cukru se dá určit podle barvy. Bílá orezání testu je chvíli (bez cukru), zlatá mátová pasta je střední (při dodání jedné nebo dvou čajových lžiček cukru) a poslední 5 mláděnec je výrazný (při dodání více cukru).

 • Turecká káva je hustá káva připravená v džezvě.
 • Potřebujete jemně mletou kávu a džezvu, abyste mohli připravit tureckou kávu; můžete si ji vařit i doma.
 • Přidejte cukr, pokud máte rádi sladkou kávu a podávejte samostatně bez dezertu.
 • Vysoká teplota a nízky stupeň plamene hrají v turecké kávě velkou roli; vaše káva bude chutná a krémová se správným postupem.

2. Krok za krokem: Tradiční turecká káva z pohodlí vašeho domova

Si můžete vychutnat skvělou tureckou kávu pohodlně doma. Tradiční turecká káva se připravuje pomocí moka konvičky, kterou si můžete zakoupit v různých velikostech a kapacitách, podle potřeby. Následuje postup, jak si připravit tureckou kávu:

 • Zahřejeme vodu v hrnci nebo konvi.
 • Do misky nasypeme mletou kávu a nalijeme horkou vodu. Směs promícháme a rovnoměrně rozdělíme do konviček.
 • Přidáme cukr dle chuti, ale pozor, turecká káva je silně sladká.
 • Hrnky postavíme na sporák a zahříváme na malém plameni.
 • Čekáme na to, až káva začne vycházet nahoru a utvoří se pěna. Poté konvičky zahříváme do té doby, než se pěna dostane až téměř na vrchol.
 • Výsledkem je silná, aromatická káva se specifickou pěnou.

Turecká káva je příkladem toho, jak může být příprava káfě důležitá a jak bez konvičky na tureckou kávu se neobejdete. Domácí příprava je velice jednoduchá a k povzbuzení můžete připravit tureckou kávu s bílým lokum, což jsou malé sladké kostky, které se podávají jako příloha k turecké kávě.

3. Od mletí ke šťavnatému doušku: Naučte se správně připravit tureckou kávu s džezvou

Už jste někdy ochutnali pravou tureckou kávu s džezvou? Pokud ne, rozhodně byste si tuto pochoutku neměli ukrátit! Pokud se ovšem necítíte stoprocentně jistě, jak tuto kávu správně připravit, nemusíte zoufat – níže najdete jednoduchý návod, jak na to.

První a nejdůležitější krok je správně namlet kávu. Mletí by mělo být jemné jako mouka, což pomůže tvořit dokonalou pěnu. Pokud máte možnost, volte kávu sypanou z celých zrn. Nakrájet mleté kávy je ovšem v pohodě. Poté naplňte džezvu 1/3 až 2/3 mletou kávou – podle množství, které chcete udělat. Nejlepší poměr kávy a vody je 1:1.5. Nalijte vodu do džezvy a přidejte cukr podle chuti. Přiveďte vodu k varu na středním ohni a poté snížte na slabší plamen a nechte vařit asi 3-4 minuty. Poté dejte džezvu z ohně a nechte se opékat asi 30 sekund. Hotovou kávu nalijte do šálku a podávejte s vaší oblíbenou pochoutkou.

4. Tajemství dokonalé turecké kávy odhalena: Tips and tricks pro vaši vlastní kávovou terapii

Pokud máte rádi výjimečně aromatickou tureckou kávu, určitě jste si již přemýšleli, jak ji připravit jako odborník. Talířek s kávou navíc dokáže vyvolat pocit pohodlí a klidu, a tato ritualizovaná příprava kávy v Turecku bývá často spojována s léčivými účinky. Prosím, sdílejte svou zkušenost s tureckou kávou s námi a zjistěte několik tipů a triků, jak připravit kávu, kterou budete milovat.

Jak na to?

 • Použít kvalitní mletou tureckou kávu (nejlépe typu Arabika), která má těžší a jemnější konzistenci než u jiných druhů kávy. Kávu také můžeme namlet několikrát.
 • Pokud máte radi aromatickou kávu, přidejte do mleté kávy špetku mletého kardamomu.
 • Přidejte asi 1 lžičku cukru na každou porci, ale pokud máte rádi méně sladkou kávu, můžete tento krok vynechat.
 • Do hrnku nalijte vodu a dejte ji vařit (cca 75-80 °C).
 • Přidejte do ní mletou kávu a cukr a míchejte až do rozpuštění.
 • Kávu vařte na mírném ohni a mezi vařením občas zamíchejte.
 • Káva je hotová, když na povrchu vznikne hnědá pěna. Postupně nalijte do šálků, ale nechte usadit

V některých zemích je příprava kávy rituálem, společenským zvykem i uměním. Turecká káva není výjimkou. Její příprava trvá několik minut, ale výsledek stojí za to. Pokud máte rádi kávu, zkuste si ji připravit pomocí džezvy a uvidíte sami, že kromě chuti bude mít i estetickou hodnotu. Věříme, že tento článek vás inspiroval a že si užijete skvělou kávu z pohodlí domova. Dobrou chuť!

Podobné příspěvky