Kafe z hoven – nejdražší káva světa

Cibetkova Kava Z Trusu

O tématu kafe z hoven se v poslední době hodně mluví. Tento zvláštní druh kávy vzniká tak, že se zpracovávají bobule kávovníku, které prošly trávicím traktem zvířat. Jedná se o poměrně kontroverzní způsob výroby kávy, který má své příznivce i odpůrce.

Jak se jinak nazývá káva z hoven

Káva z hoven se obvykle nazývá kopi luwak. Kopi luwak je druh kávy, která se vyrábí z bobulí kávovníku, které prošly trávicím traktem luwaka, což je drobné zvíře podobné kočce, žijící v některých oblastech jihovýchodní Asie. Luwak tráví bobule kávovníku a vylučuje je ve svých výkalech, kde jsou následně sbírány a zpracovávány. Tento proces dává kávě zvláštní chuť a aroma, ačkoli je také velmi kontroverzní kvůli nehumánnímu zacházení se zvířaty v některých podmínkách výroby. Kopi luwak patří k nejdražším kávám na světě kvůli omezenému množství, které lze vyprodukovat.

Pro příznivce kafe z hoven je tato káva zdrojem neuvěřitelně bohaté chuti. Trávicí trakt zvířat totiž dokáže rozložit některé složky bobulí, což se projeví na intenzivnější chuti kávy. Navíc se tvrdí, že kafe z hoven je méně hořké než káva běžně pěstovaná.

Odpůrci tohoto způsobu výroby kávy na druhé straně upozorňují na hygienické problémy. Káva z hoven totiž může být zdrojem různých bakterií a virů, které se v trávicím traktu zvířat mohou množit. Navíc je tato káva poměrně drahá a její výroba je časově náročná.

V současné době se kafe z hoven vyskytuje především v některých zemích jižní Ameriky, kde je tato káva tradičním nápojem. V Evropě a v USA je však stále poměrně neznámé a mnoho lidí se k němu staví s nedůvěrou.

Závěrem lze říci, že kafe z hoven je velmi specifický druh kávy, který má své příznivce i odpůrce. Pokud se rozhodnete ochutnat tuto kávu, měli byste být opatrní a zvolit si kvalitní zdroj, abyste minimalizovali riziko přenosu bakterií a virů.

Podobné příspěvky